Dünyanın Suyunu Kurtarıyoruz
Fabrika Altyapılarının Tespiti ve Dijital Plan Oluşturulması

  Fabrika Altyapılarının Tespiti ve Dijital Altyapı Planının Oluşturulması

Fabrika Sahalarında Altyapı Hatları

Fabrika hizmet alanlarında, fabrika yapılaştırılmasına özel altyapı sistemleri oluşturulmuştur. Bu altyapı sistemlerinde doğalgaz, elektrik, su, kanalizasyon, yağmursuyu, ısıtma-soğutma hatları, basınçlı hava hatları, endüstriyel hatları vardır. Fabrika sahalarında altyapı hatlarının neredeyse tamamı yeraltında gömülü olarak hizmet verdiği için bu beraberinde birtakım sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunların başlıcaları;

 • Yeraltında karmaşık bir ağ sisteminin oluşması
 • Herhangi bir altyapıda sorun olması halinde müdahalenin zor olması
 • Altyapı hatlarının güzergah ve konumu bilinmediği taktirde herhangi bir kazı esnasında hatlara istenmeyen zararlar verilebilir ve buda hem ekstra maliyet hem de ekstra zaman ve iş gücü kaybına neden olmaktadır.
 • Altyapı hatlarının yeraltındaki karmaşık yapısından dolayı yeni bir kazının zorlaşması
 • Özellikle yüksek gerilim gibi enerji hatlarının güzergah ve konumlarının bilinmemesinden dolayı kazılarda çok ciddi iş kazalarına sebebiyet vermesi

Fabrika Sahalarında Altyapı Tespiti

 Fabrika sahalarında altyapı sistemleri oldukça yoğundur. Fabrika sahasında kazı çalışması yapmak özelliklede altyapı elemanlarının yoğun olduğu noktalarda kazı yapmak zahmetli ve zor iştir. Özellikle elektrik ve doğalgaz gibi tehlikeli hatların olduğu noktalarda kazı çalışması yapmak oldukça risklidir. Bundan dolayı altyapı hatlarının konum ve güzergahının bilinmesi son derece önemlidir. Altyapı hatlarının konum ve güzergahının bilinmesi için altyapı tespiti yapılmalıdır. Fabrika sahasında altyapı tespiti ile kazı yapılacak alanındaki altyapı hatları tespit edilerek kazı çalışması sırasında oluşabilecek risklerin ortadan kaldırılması sağlanır. Fabrika sahasında altyapı tespiti fabrika sahalarında çalışma yapılacak her bölge için mutlaka uygulanmalı ve altyapı hatları tespit edilerek bu hatların konum ve güzergahı çıkarılmalıdır. Altyapı tespitinin birçok faydası vardır. Bunlar;

 • Fabrika sahasında altyapı tespiti ile yanlış noktanın kazılmasının önüne geçilir
 • Özellikle enerji ve doğalgaz altyapılarının bulunduğu noktalarda altyapı tespiti ölümcül kazaların önlenmesini sağlar.
 • Fabrika sahasında altyapı tespiti ile kazı veya yatay sondaj güzergahı sorunsuz belirlenebilir.
 • Yeni yapılacak altyapı imalatlarının kapasite ve konumları mevcut altyapı tespiti ile sağlanır
 • Fabrika sahasında altyapı tespiti ile herhangi bir sorun olması halinde hızlı ve noktasal müdahale ile sorunun çözüme kavuşturulması sağlanır.
 • Yeraltında karmaşık bir ağ sistemi olan altyapı hatlarının işletilmesi altyapı tespiti ile oldukça kolaylaşır.Fabrika Sahasındaki Altyapıların Dijital Planının Oluşturulması

 Fabrika sahasında yer alan altyapı hatlarının tespit edilmesi ile bu hatların işletilmesi kolaylaşır. Fakat altyapı hatlarının tespit edilmesi tek başına geçici bir çözüm olmaktadır. Tespiti yapılan altyapı hatları dijital bir plana işlenmediğinde zamanla unutulabilir ve ileride tekrar altyapı tespitine ihtiyaç doğabilir ve buda ekstra zaman ve maliyet kaybına neden olmaktadır. Konum ve güzergahı tespit edilen altyapı hatlarının sayısallaştırılarak fabrika sahası dijital altyapı planı oluşturulması ile gerek duyulduğu anda istenilen altyapı hattına müdahale sağlanır. Dijital altyapı planı ile bütün fabrika sahası tek noktadan rahatlıkla kontrol edilerek altyapı hatlarının işletilmesi kolaylaşır.

 

Fabrika sahasında altyapı hatlarının tespiti ve dijital altyapı planı oluşturulması oldukça zor ve uzmanlık gerektiren son derece önemli ve mutlaka yapılması gerekilen bir konudur. Prestij Altyapı olarak alanında uzman ve deneyimli personeller ile tamamen kazısız teknolojiler kullanarak fabrika sahalarında yer alan bütün altyapı hatlarının konum ve güzergahlarını tespit ederek dijital altyapı planı oluşturuyoruz.

 Sizlerde fabrika sahanızdaki altyapı hatlarının tespiti ve dijital altyapı planının oluşturulması için iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.