Dünyanın Suyunu Kurtarıyoruz
Su Kaçak Tespit Yöntemleri

Dünyada Su kaçak tespit yöntemlerinin başında akustik algılama sistemleri yer almaktadır. Akustik su kaçak tespit algılama sistemleri su şebekesi üzerinde bulunan yüzeye çıkmayan ve bu tip ekipmanlar sız tespitin mümkün olmadığı kaçakların yerlerini dinleyerek belirlemek için kullanılır. Bu tip ekipmanların çalışma mantıklarından kısaca bahsedecek olursak içme suyu üzerindeki su kaçağından çıkan su basınçlı olduğu için borudan çıktığı noktadan borunun her iki tarafına hat boyunca akustik bir sesyayar bunu tanımlamak gerekirse uğuldama veya su kaynama sesi gibide düşünebilirsiniz bu sesleri çıplak kulakla duymak imkânsızdır. Tabi burada önemli birkaç kıstas vardır mesela hattınız plastik ise hattın üzerindeki ses çok uzak noktalardan algılanamamaktadır sebebi plastik hatlarda iletkenliğin az olmasıdır. Metal hatlarda ise bu olay tam aksine çok uzak yerlerden algılanabilmektedir bununda sebebi metal hatların iletkenliğinin fazla olmasıdır. Bu sesi algılamak için kullanılan dinleme cihazlarının akustik algılama da farklı tarz ve sistemde çalışan modelleri bulunmaktadır; mobil veya sabit, doğrudan veya dolaylı, harici veya dahili  veya radyo yoluyla veri aktarımı yapabilen gibi bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

Noise logger (Gürültü Kaydediciler)

Noise logger (gürültü kaydedici) nedir tam olarak su kaçak tespitte ne kadar önemlidir?

Noise logger geniş alanlarda su kaçak tespitlerinin yapılmasında kullanıcılara, su tedarikçilerine ciddi avantajlar sunmaktadırlar. Mesala geniş bir alanda su kaçak tespit hizmeti yapacaksınız noise loogger ları bu alan içerisindeki vana, vantuz, abone veya hatta direk temas edebileceğiniz herhangi bir yere koymanız halinde kayıpların olduğu bölgeleri size bölgesel olarak verecektir. Prestij Grup olarak bu ekipmanların satışı ve teknik desteği hakkında siz değerli müşterilerimize yardımcı olmakta ve su kayıp kaçakla mücadele konusunda danışmanlık hizmetlerini sunmaktayız.

Korelatörler

Su kaçak tespitinde korelatörlerin önemi ve çalışma mantığı nedir?

Su kaçaklarının tespitinde korelatörlerin kullanım amacı belli bir bölgeye veya hat üzerinde belli bir mesafeye sıkıştırılmış su kaçaklarının iki akustik ses algılayıcı sensor sayesinde su kaçağının metrajının kullanıcılara tam olarak verilmesini sağlar. Prestij Grup olarak bu ekipmanların satışı ve teknik desteği hakkında siz değerli müşterilerimize yardımcı olmakta ve su kayıp kaçakla mücadele konusunda danışmanlık hizmetlerini sunmaktayız.

Akustik Ses Tespit Mikrofonları (Dinleme Mikrofonları)

Su kaçak tespitinde akustik ses tespit dinleme mikrofonlarının önemi ve çalışma mantığı nedir?

Su kaçaklarının tespit edilmesinde akustik su kaçak tespit mikrofonları çok önemli bir yere sahiptir. Su kaçağının bulunduğu alanın/alanların belirlenmesinden sonra noktasal su kaçak tespiti için bu tip cihazların kullanılması gerekmektedir. Türkiye’de en çok bilinen ve kullanılan yöntem budur nedenleri ise mevcut altyapının diğer akustik tespit algılama cihazlarına uygun olmaması örneklendirecek olursak çoğu servis vanalarının kayıp olması gibi ve asfalt altında kalmasından ötürü yerleri bilinmediği için diğer ekipmanlar maalesef çok fazla kullanılamamaktadır. Bundan dolayıdır ki çok ciddi bir emek ve zaman kaybına neden olsa da tercih sebebi ve bir nevi zorunlu olarak diğer ekipmanlar olmadan sadece akustik ses tespit cihazı ile çalışmalar yapılmaktadır. Prestij Grup Altyapı olarak siz değerli müşterilerimize su kaçak tespit sistemlerinin tamamını kapsayan ürünlerin satışını ve hizmetlerini sunmaktayız.

Detaylı bilgi için sitemizdeki iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.