Dünyanın Suyunu Kurtarıyoruz

Coğrafi Bilgi Sistem(CBS) Altyapısının Oluşturulması

 Altyapı hatları hayatımızın her alanında yer almakta ve gün geçtikçe altyapı hatlarına olan ihtiyaç artmaktadır. Bunun sonucunda altyapı sistemlerinde gün geçtikçe daha karmaşık bir hal almaktadır. Özellikle karmaşık içme suyu sisteminin çözümü altyapıların tek tek tespit edilerek içmesuyu sistemleri coğrafi bilgi sistem(CBS) altyapısının hazırlanmasıdır.


Coğrafi Bilgi Sistem (CBS) Altyapısının Önemi

 Altyapının tespit edilmesi ve coğrafi bilgi sistem(CBS) altyapısının oluşturulmasının önemini şu şekilde açıklayabiliriz:

  •  Altyapı kazı çalışmalarında mevcut diğer altyapı hatlarının coğrafi bilgi sistemi yardımıyla güzergah ve konumları belirlenerek emniyetli çalışma ortamı sağlamak.

  •  Yeraltında bulunan altyapı hatlarının (yağmur suyu, pissu, içme suyu hatları, doğal gaz hatları, elektrik hatları, telekomünikasyon hatları vb.) coğrafi bilgi sistem altyapısı ile sayısal ortamda ulaşılabilir hale getirmek.

  •  Kurumlar arasında koordineli çalışma yapılmasını sağlamak.

  •  Altyapı hatlarında analiz ve raporlamanın yapılmasını sağlamak.

  •  Altyapı hizmetlerinde yaşanması muhtemel sorun ve bu sorunlardan kaynaklı israfının önlenmesi ve altyapıdaki karmaşıklığın giderilmesi

Su Kayıp Yönetiminde Coğrafi Bilgi Sisteminin Önemi

 Su kayıp yönetiminin yapılabilmesi için gerekli en temel madde içmesuyu şebekelerinin tespit edilerek içmesuyu şebekeleri coğrafi bilgi sistem(CBS) altyapısının oluşturulmasıdır. Su kayıp yönetiminde coğrafi bilgi sistem(CBS) altyapısının oluşturulmasının önemini şu şekilde sıralayabiliriz;

  •  Su kayıp yönetiminde mutlak olması gereken; dağıtım hatlarında bulunan ana hat, abone bağlantı hattı, vana, depo bilgileri ve bunların yer aldığı zemin ve topografya bilgilerinin coğrafi bilgi sistem(CBS) altyapısında yer alması

  •  Su kayıp yönetimini kolaylaştırmak için oluşturulan bölgesel ölçüm alanları(BÖA) da coğrafi bilgi sistemi(CBS) ile oluşturulur.

  •  Su kayıp yönetiminde gece debisi analizleri, basınç ölçüm analizleri içmesuyu sistemleri coğrafi bilgi sistem(CBS) altyapısında yer alan veriler ile yapılmaktadır.

 Firmamız altyapı hatlarının konum ve güzergahlarını tespitinde ve bu altyapı hatlarını sayısallaştırarak coğrafi bilgi sistemine aktarılmasında profesyonel personeller ile yapmaktadır. Sizlerde altyapı hatlarınızın tespit edilmesini ve coğrafi bilgi sistemine aktarılmasını istiyorsanız firmamızla iletişime geçmeniz yeterlidir.