Dünyanın Suyunu Kurtarıyoruz
Açık Kanallarda Debi Ölçümü

Çevre bilincinin iyice oturması ve düzenlenmesine dair çeşitli ölçümler gerçekleşir. Altyapı tespiti yapılır. Özellikle de kaynakların korunmasına dair debi ölçümlerine başvurulur. Ölçüm ihtiyaç duyulan alanlara ve standartlara göre gerçekleşir. Debi ölçümü hem sulama hem de atık sulara dair dikkate alınan uygulamalardan bir tanesidir.

Açık Kanallarda Debi Hesaplama

Açık kanallarda debi ölçümü adına ele alınan birkaç sınır bulunuyor. Örneğin sulama suyu kanalları bunlardan bir tanesidir. Aynı şekilde derelerin ve de savakların bu sınıflar arasında yerini aldığı görülür. Diğerleri:

  • Kanalizasyon borularının ölçümü dair ele alınır.
  • Galeriler için de debi hesaplamalarına geçilir.

Debiölçer eşliğinde savakların akımı değerlendirilir. Akabinde akım hızının seviyesi dikkate alınır ve daha kontrollü hale gelmesi sağlanır. Debi ölçeler sayesinde hem sıvı seviyesinin hem de akım hızının orantılı olmasına özen gösterilir. Bunun için çeşitli ölçerler kullanılır ve debi hesaplama işlemleri netlik kazanır.

Açık Kanallarda Seviye Ölçerler

Açık kanallarda debi ölçümü için ultrasonik hesaplamalara geçilir. Böylece sıvı seviyesinin dalgaları ele alınır. Aynı zamanda sıvı yüzeyinde olan çarpmanın süreci de bu hesaplamalar üzerine ortaya çıkartılır.

Bubbler tüpü eşliğinde de ölçümlere geçilir. Özellikle de basınçlı havaya dair bu ölçer göz önünde bulundurulur. Bir diğer ölçer olarak hız dikkate alınır. Akış derinliğine bağlı olarak ölçümlere geçilir ve hesaplamalara yer verilir.

Açık Kanal Debi Ölçüm Cihazları

Açık kanallarda debi ölçümü için kullanılan cihazların hem son teknolojiye hem de standartlara uygun olmasına dikkat edilir. Daha çok radar sensörlerin bulunduğu cihazlar temin edilir. Her bir cihazın:

  • Radar seviye sensörleri ile uyarı vermesi esas alınır.
  • Kanal suyu ısısından basınca kadar tüm hesaplamalara yer verilir.

Hesaplamaların yapılması sırasında ölçüm cihazlarından alınan veriler dikkate alınır. Bunun için montaj imkanına sahip, aparatları fazla ve radarları bulunan cihazlar temin edilir. Cihazların açık kanal ölçümlerine göre tasarlanmasına özen gösterilir. Nitekim bunun tam tersi kapalı kanalların ölçümü sırasında da ayrı cihazlara başvurulur ve hesaplamalara yer verilir.

Açık Kanallar Nerelerde Kullanılır?

Açık kanallarda debi ölçümü için kullanılan cihazlar en net sonuçlara ulaşmanıza imkan tanır. Çoğu alanda kullanılan açık kanallar debi ölçümleri üzerine hesaplanır ve statik noktalarda uygulamaya açılır. Bunun için:

  • Yağmur suyu kanal sistemlerine yer verilir.
  • Atık su arıtma tesisleri açısından da önemli bir yere sahiptir.

Aynı zamanda endüstriyel atık işlemlerine dair açık kanallara başvurulur. Son olarak bunlar arasına katılan su arıtma tesisleri de katılmıştır. Gerek tesis gerekse endüstride kullanıldığı için debi ölçümleri önemli bir yere sahiptir. Ölçümlerin radar sensörleri içeren cihazlardan gerçekleşmesine dikkat edilir. Nitekim anlık uyarılar ile en net hesaplamalara yer verilir. Hesaplamalara karşı sıvı seviyesi ile akım hızı ilişkisi üzerinden en doğru koşulların ayarlanması esas alınır.


Açık Kanallarda Debi Ölçümü Nedir

Açık kanal debi ölçümleri daha çok doğayı korumak amacı ile yapılan bir işlemdir. Özellikle yasalar bu konuda son zamanlarda daha sıkı önlemler ile donatılmıştır. Bu nedenle rutin bir şekilde açık kanal debi ölçümü yapılması gerekir. Elbette açık kanal debi ölçümleri için mutlaka işinin uzmanı kişilerden profesyonel bir destek alınması gerekmektedir.

Açık kanal debi ölçümlerinin yapılmasında bazı nedenler vardır. Başta açık alanda akan suyun kalitesini kontrol etmek ve yine suyun akış hızını bilmek amacı ile açık kanal debi ölçümleri yapılmaktadır. Endüstriyel tesislerin de yasalar çerçevesinde mutlaka açık kanal debi ölçümlerini yaptırmaları gerekir.

Açık Kanal Debi Ölçümü Neden Yapılır?

Son yıllarda doğanın büyük ölçüde tahribata uğraması ve ekosistemin giderek bozulması gibi durumların önüne geçmek amacıyla bir takım çalışmalar başlatılmıştır. Bunlardan biri de açık kanal debi ölçümü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmaların aksatılmadan yapılmasındaki amaç ise;

  • Temiz su kaynaklarının korunması,

  • Endüstriyel alanda yapılan işlemlerin kayıt altına alınması amacı ile debi ölçümleri yapılmalı ve rapor haline getirilmelidir.

  • Ani gelişen sel ve su baskını gibi olumsuz doğa olaylarına karşı önceden önlem alma,

Bu ve tüm bunlara benzer nedenlerden dolayı açık kanallarda debi ölçümü yapılmalıdır.

Açık Kanal Debi Ölçümü Sistemleri

Bilindiği üzere iki çeşit debi ölçüm sistemleri mevcuttur. Birincisi kapalı alanlarda debi ölçümleri, bir diğeri ise açık kanal debi ölçümleridir. Kapalı alanlarda yapılan debi ölçümleri kapalı borular içinde gerçekleşmektedir. Ve yine açık alanlarda olduğu gibi mutlaka işini en iyi şekilde yapan bir firma tarafından yapılması gerekir. Ancak bu sayede doğru verilere ulaşmak daha kolay hale gelir.

Açık alanlarda debi ölçümleri yapılmadığı takdirde suyun olası geliş hızı ve ne derece yükselebileceği gibi konularda fikir sahibi olunamayacağı için insanları ve doğayı bazı tehlikeler beklemektedir. Bu nedenle nasıl ki kapalı borularda sıklıkla debi ölçümleri yapılıyorsa mutlaka açık kanallarda da debi ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Su belli alanlarda yine belli ölçülerde kendiliğinden akmaktadır. Yani sulama kanalları, su arıtma tesislerindeki kanallar, basıncı olmayan yani yarı dolu olan kanalizasyon giderleri gibi alanların debileri ölçülmedir.

Eğer debi ölçümleri sırasında her hangi bir aksilik söz konusu olacak olursa hemen suyun debisi gereken hıza getirilmelidir. Yani debi ölçümleri bir bakıma olası sel veya su taşkınlarının önüne geçmektir. Özellikle fabrika gibi endüstriyel alanlarda atık su taşkınlarını önlemek amacı ile ve yasaların getirmiş olduğu bir takım kurallar gereği debi ölçümlerinin çok dikkatli yapılması gerekir. Debi yükselmesine sebebiyet veren her faktör bu sayede ortadan kaldırılmış olacaktır.

Elbette debi ölçümleri için gelişmiş teknolojilerden ve gelişmiş cihazlardan destek alınması gerekir. Ayrıca bu işlem için mutlaka işinin uzmanı kişilerden hizmet almanız en doğrusu olacaktır. Firmamız bünyesinde hizmet veren tüm çalışanlarımız gerek kapalı kanal debi ölçümleri olsun gerekse açık kanal debi ölçümlerinde olsun son derece uzman ve tecrübeli kişilerdir. Debi ölçümleri konusunda Türkiye’nin en tanınmış firmalarından biri olmaktan gurur duymaktayız.

Sizlere en yeni cihazlarımızla profesyonel ölçümler yaparak ilerliyoruz. Bünyemizden atık su arıtma tesislerindeki su debisinin ölçümleri, dere debisi ölçümleri, yarı açık alanlarda akan suların debi ölçümlerini, sel suyu debi ölçümleri gibi konularda en iyi desteği alabilirsiniz. Açık kanallarda debi ölçümü için gerekli olan tüm ekipmanlar ile sizlere her zaman destek vermekteyiz. Firmamız ile hemen iletişime geçebilirsiniz.